scorecardresearch

santiagoda yağmur

143 izlenme
Kategori Belgesel
Eklenme Tarihi 2 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
11 Eylül 1973’ de Şili’ de darbe olur. General Pinochet, Allende hükumetini devirir. Çeşitli iddialar vardır. Halen açıklığa kavuşamamıştır. Örneğin Allende’ nin intihar edip etmediği net değildir. Sonra mücadeleye Şili dışında destek verme kararı alan Şair Neruda’ da nedense 23 Eylül günü hayatını kaybeder. Kaybın sebebi olarak prostat kanseri gösterilmiştir. Oysa 2013’ de mahkeme kararıyla mezarı açılır ve inceleme yapılır. Kemiklerinde zehirlenme kaynaklı olabileceği belirtilen kimyasallara rastlanır. Yine de kanser raporu geçerli görülür. Şimdilerdeyse zehirlendiği iddiaları sebebiyle dava yeniden açılmak istenmektedir. Bir diğer şüpheli ölüm ise eski başkanları Frei Montalva’ dır. Neruda ile aynı klinikte yatmıştır. Ölümünün ardından otuz yıl boyu yapılan soruşturma neticesinde zehirlenerek öldüğü ortaya çıkmıştır.

Darbeyi yapan ordunun raporlarına göre toplam yüz kişi bu sırada hayatını kaybetmiştir. Ancak Şili dışından gazetecilere göre bu rakam binlerin üzerinde olarak telaffuz edilmektedir.

Zaten basına getirilen inanılmaz sansürle o dönemde neler döndüğünü öğrenmek için sanırım psişik güçlere sahip olmak gerekebilirdi.

Darbenin gösterilen sebebiyse Allende’ nin ülkeyi yönetememesidir. Allende batılı devletler içerisinde seçimle iktidara gelen ilk Marksist devlet başkanıdır. İktidara gelince ilk yaptığı iş birçok Amerikan şirketin elinde olan işletmeleri kamulaştırmaktır. Özellikle dünyanın en zengin bakır rezervlerine sahip olan bu ülkede bakırla ilgili tüm kararları yine Amerikalılar vermektedir. Sonrasında Küba ile ilişkileri güçlendirmeye çalışır. Yoksulluğun önüne geçmek ister. Küçük çocuklara, hamilelere ve bebek sahiplerine günde yarım litre süt dağıtır. İşçilerin cumhuriyetini kurma hayalindedir. Ülke politikalarını da bu yönde şekillendirir.